wtorek, 2 kwietnia 2019

Czym jest CRM?

Co to jest CRM?

CRM (skrót od ang. customer relationship management) to program informatyczny oraz filozofia związana z zarządzaniem kontaktami i relacjami z Klientami.
 
Tłumacząc skrót CRM na język polski oznacza “zarządzanie relacjami z Klientami”. Jest to powszechnie stosowana strategia zarządzania przedsiębiorstwem dotycząca relacji z odbiorcami (zarówno na etapie sprzedaży jak i wsparcia serwisowego). Program zarządzania relacjami z Klientami to uniwersalny system informatyczny, który jest kluczowy do dobrego funkcjonowania każdej firmy w szczególności jeśli chodzi o obsługę Klienta. CRM  analogicznie jak programy SFA usprawnia procesy związane ze sprzedażą oraz bieżącą obsługą Klientów. Pomaga także budować dobre, długotrwałe relacje z klientami. System CRM wspiera również dział marketingu.

Kompletny program customer relationship management zapewnia wsparcie dla kadry zarządzającej w oparciu o wyczerpujące raporty. Najważniejszy z nich to lejek sprzedaży, dzięki któremu można optymalizować podjęte działania handlowo-marketingowe. Raporty w dobrym  systemie CRM dają kompletną informację dla zarządu przez co umożliwiają wzrost sprzedaży oraz rentowności spółki.

Zobacz także:
Co to jest CRM analityczny?
Systemy CRM w modelu SaaS - ranking

1 komentarz: